piątek, 29 lipca 2011

Ferdinando Scianna

Ferdinando Scianna zaczął przygodę z fotografią w 1960 roku, studiując literaturę, filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie w Palmero. Fotografował wtedy zwykłych ludzi, mieszkańców Sycylii. Natomiast w 1965 roku współpracował z Leonadrem Sciascia, pisarzem, była to jego pierwsza współpraca ze znanym autorem. Owocem współpracy było nagrodzone dzieło Feste Religiose in Sicilia. W swojej dalszej działalności zawodowej łączył z powodzeniem obie pasje: pisanie z fotografią.

W 1966 roku przeprowadził się do Mediolanu. Zaczął pracować dla magazynu L`Europeo, najpierw jako fotograf, a od 1973 roku jako dziennikarz. Pisał również o polityce dla Monde Diplomatique, a na temat literatury i fotografii pisywał dla La Quinzaine Littéraire.

W 1977 roku opublikował Les Siciliens we Francji i La Villa Dei Mostri we Włoszech. Podczas tego czasu Scianna poznał Henriego Cartiera-Bressona i pod wpływem tej znajomości dołączył w 1982 do Magnum Photos. Zainteresował się fotografią modową. W 1996 roku stworzy fotografie do kalendarza Lavazza. Jego styl fotograficzny odznacza się kontrastowym światłem, nawiązuje do włoskich neo-realistycznych ruchów filmowych z tamtego okresu. Końcem dekady opublikował też retrospektywę, Le Forme del Caos. 
  
Artysta powrócił do badania znaczenia religijnych rytuałów z Viaggio a Lourdes roku, a dwa lata później opublikował kolekcję obrazów Dormire Forse Sognare (To Sleep, Perchance to Dream). Następnie w 1999 był opublikowany jego portret  Agnetyńskiego pisarza - Jorge Luisa Borgesa. W tym samym roku na wystawie Niños del Mundo zostały przedstawione jego obrazy dzieci z całego świata.

W 2002 roku Sciannna ukończył Quelli di Bagheria, książkę w której przedstawił swoje rodzinne miasto na Sycilii. Starał się zrekonstruować w niej atmosferę swojej młodości poprzez teksty i fotografie Bagherii i ludzi mieszkających tam. 



http://www.magnumphotos.com/  





Gabriela Pyjas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz